Przedszkole Samorządowe
w Śledziejowicach

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów kolenda oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów kolenda oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Okres świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie ważny w naszej kulturze. Święta te mają wyjątkowy charakter. Dlatego „Spotkania opłatkowe”, „Wieczory wigilijne”, „Choinka” odbywają się corocznie z udziałem przedszkolaków. Za każdym razem mają inną formę, budują wspólne więzi między przedszkolem, środowiskiem lokalnym i domem rodzinnym dziecka. 

 

Nierozłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest kolęda. Kolędy, szczególnie noworoczne , obchodzimy bardzo radośnie. To tradycja śpiewania pobożnych pieśni, sławiących narodziny Chrystusa, to czas odwiedzania się w domach i kupowania świątecznych podarunków. Kolęda towarzyszy nam podczas całego okresu świątecznego, od wigilii do święta Matki Boskiej Gromnicznej. Kolędy nigdy nie poszły w zapomnienie , bo śpiewali je z ochotą wszyscy, młodzi i starzy, przekazywano je z pokolenia na pokolenie. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski. Większość z nich to przekazywane przez tradycję utwory. W kolędach odnaleźć można czystą poezję i najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dawnych polskich obyczajów. Kolędy są częścią naszej historii narodowej, dlatego należy organizować takie spotkania.

W sobotę 11 stycznia w Domu Ludowym w Śledziejowicach przedszkolaki zaprezentowały szerokiej publiczności spektakl poetycko - muzyczny „Wieczór kolęd”. Do wspólnego kolędowania zaproszeni zostali mieszkańcy wsi oraz rodzice przedszkolaków. Wcześniej rozplakatowane zostały zapowiedzi i zaproszenia do udziału w uroczystości. Organizatorem imprezy była Pani sołtys Iwona Buchta oraz dyrektor Przedszkola Pani Monika Stós. Zorganizowanie tak dużej imprezy wymagało zaangażowania wielu osób. Dzięki współpracy Rady Sołeckiej i przedszkola cel został osiągnięty. 

W styczniowe, sobotnie popołudnie na gości czekała pięknie przystrojona sala oraz suto nakryte stoły. Migające światełkami choinki, „żywa szopka”, piękna sceneria nadawały temu spotkaniu szczególnego charakteru. Gdy już wszystkie miejsca zapełniły się,  Pani sołtys Iwona Buchta powitała serdecznie dzieci, rodziców oraz  przybyłych gości; między innymi – Księdza Kanonika Parafii Strumiany Tadeusza Dyducha, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Wieliczka Pana Tadeusza Lurańca, Radnego Miasta i Gminy Wieliczka Rafała Bochenka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śledziejowicach Panią Barbarę Nowak, Kierownik filii Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Śledziejowicach Panią Marię Guła, Prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Wielicka Pana Józefa Skowron. Następnie pani sołtys przedstawiła gościom przebieg spotkania i zaprosiła wszystkich do wspólnego kolędowania. 

Gościnny występ kolędników z Kokotowa rozpoczął wieczór z kolędą. Przy akompaniamencie akordeonu zaprezentowali gościom stare wydania kolęd tak zwane „kantyczki”. Następnie przedszkolaki zaprezentowały publiczności montaż słowno – muzyczny pt. „Wieczór kolęd”. Historia kolędy przeplatana była śpiewem solowym w wykonaniu mamy Emilki Pani Joanny Hrabia oraz prezentacją kolęd przez przedszkolaków. O oprawę muzyczną zadbali rodzice przedszkolaków - Iva i Dymitra - Państwo Kinga i Ryszard Szostakowie. Podczas tego wieczoru rozbrzmiewały najpiękniejsze polskie kolędy, od najdawniejszych staropolskich - do współczesnych, od liturgicznych – do pastorałek. Śpiewały je całe rodziny w skupieniu i zadumie, z rzewnością i czułością. Atmosfera ciepła i życzliwości udzieliła się wszystkim. Śpiewaliśmy kolędy i byliśmy szczęśliwi, że możemy dać radość innym. Kończąc wieczór z kolędą Pani sołtys podziękowała wszystkim gościom i mieszkańcom wsi za udział w uroczystości i życzyła szczęśliwego 2014 roku. 

            Dzięki tej uroczystości, najmłodsi mieszkańcy wsi wykazali, że potrafią promować swoje przedszkole i swoją miejscowość. Dzięki temu zacieśniliśmy współpracę ze społecznością wiejską. Dzieci miały szansę zaprezentować się szerokiej publiczności, takie działania motywują je do dalszej pracy i rozwijają twórczą aktywność. 

Teresa Kałuża

P. S. w Śledziejowicach

{gallery}kolenda{/gallery}

{gallery}kolendy{/gallery}