Przedszkole Samorządowe
w Śledziejowicach

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów jaselka oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów jaselka oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Boże Narodzenie jest najuroczyściej obchodzonym świętem. Jest to święto rodzinne, spędzane w gronie najbliższych - sięga tradycjami dawnych czasów. Dla dzieci jest to chyba najpiękniejszy okres w roku.Dlatego „Spotkania opłatkowe”, „Wieczory wigilijne”, „Choinka” odbywają się corocznie w naszym przedszkolu. Za każdym razem staramy się, aby miały inną formę, by budowały wspólne więzi między przedszkolem, a domem rodzinnym dziecka. W naszym przedszkolu okres ten poprzedziły gorączkowe przygotowania do zaprezentowania większej publiczności wydarzeń sprzed 2000 tysięcy lat.

 

Pierwsze jasełka urządził dawno temu, wielki miłośnik Dzieciątka Jezus - św. Franciszek z Asyżu w skalnej grocie. Zakonnicy zwyczaj ten ponieśli na cały świat, w tym także do Polski. Pojawiły się figury przedstawiające scenę Bożego Narodzenia. Jednak ludziom znudziło się oglądanie drewnianych czy kamiennych figur. Zaczęto więc wystawiać najpierw ruchome figury, a później kukiełkowe. Wystawiano je na początku tylko w kościołach. Teraz wystawia się je w różnych miejscach – przedszkolach, szkołach, świetlicach. Jasełka to oczywiście scenka, w której jest Święta Rodzina przy żłóbku małego Jezusa, są pasterze i aniołowie oraz Trzej Królowie przychodzący z darami. Nazwa - jasełka oznacza żłób bydlęcy w stajni.

W czwartek 19 grudnia na gości zaproszonych przez przedszkolaków ze Śledziejowic czekała pięknie przystrojona sala w Domu Ludowym. Wcześniej rozplakatowane zostały zapowiedzi i zaproszenia do udziału w uroczystości. Migające światełkami choinki, „żywa szopka”, piękna sceneria nadawały temu spotkaniu szczególnego charakteru. Ciche melodie kolęd, dzieci w strojach przedstawiających postacie biblijne – wprowadziły gości w świąteczny nastrój.

Grupa starszaków zaprezentowała już po raz dziesiąty, młodszym kolegom oraz rodzicom widowisko jasełkowe. Gdy rozpoczęło się przedstawienie - ucichły rozmowy i wszyscy w skupieniu wsłuchiwali się w piękny tekst. Oprawa muzyczna oddawała nastrój i powagę chwili. Dzieci wspaniałe wcieliły się w swoje role. Ubrane w piękne biblijne stroje tworzyły „żywą szopkę”. Perfekcyjnie odtworzona fabuła, przeplatana kolędami i piękną muzyką wprowadziła zgromadzonych widzów w nieukrywany zachwyt. Długo oklaskiwali młodych aktorów, którzy odtworzyli historię Narodzenia Pana.

Atmosfera ciepła i życzliwości była udziałem naszych wychowanków. Dzieci miały szansę zaprezentować się szerokiej publiczności. Takie działania motywują je do dalszej pracy i rozwijają twórczą aktywność. Śpiewaliśmy kolędy i byliśmy szczęśliwi, że możemy dać radość innym.

S. P. w Śledziejowicach

Teresa Kałuża

 {gallery}jaselka{/gallery}