Przedszkole Samorządowe
w Śledziejowicach

Zielona Noc 2018r

Tradycją stało się, że dzieci z najstarszej grupy, opusczające nasze przedszkole mają zaszyczyt spędzić noc w przedszkolu. Król Zielonej Nocy- dobry duch przedszkola na tą jedną noc oddaje im przedszkole we władanie. O godz.19:00 cała grupa przyszła do przedszkola, aby przeżyć tę jedyną, niepowtarzalną, szaloną noc- noc, którą  zapewne zapamiętają na całe życie. 

Rodzice dzielnie pożegnali się ze swoimi pociechami życząc im udanej zabawy, sami wrócili do swoich domów na wypoczynek. Tymczasem w przedszkolu... oj działo się, działo :)

Król Zielonej Nocy okazał się bardzo wymagający- oddał im we władanie przedszkole, ale w zamian oczekiwał wypełnienia jego zadań.

Pierwszym zadaniem było złożenie uroczystej przysięgi, ,że będą odważni, nie będą marudzili ani płakali, lecz będą wspaniale się bawili.

 

Kolejne zadanie było bardzo trudne, ale nasze zdolne dzieciaki poradziły sobie z nim po mistrzowsku. Król Zielonej Nocy wspólnie z Panią Kasią postanowili sprawdzić, czy Starszaki potrafią przygotować sobie samodzielnie kolację. Król podszepnął Pani Kasi na ucho, co mają przygotować na uroczystą kolację. Spośród wszystkich przepisów zebranych podczas realizacji innowacji pedagogicznej w ramach zdrowego odżywiania, gdzie przedszkolaki wraz z rodzicami mieli stworzyć książkę kucharską z przepisami wykonanymi przez siebie. Tak więc z polecenia Króla, dzieci miały za zadanie wykonać pastę jajeczną oraz sałatkę owocową. Z ogromnym zapałem zabrały się do pracy. Samodzielnie smarowały kanapki, obierały i rozdrabniały jajka, ze łzami w oczach kroiły cebulę; podjadając kroiły owoce przygotowując sałatkę. Gdy potrawy były gotowe samodzielnie zastawiły przygotowany stół. Jakże wyśmienicie smakowała kolacja - palce lizać!- przygotowana pasta jajeczna znikła w mgnieniu oka.

Po kolacji oczywiście wieczorna toaleta, a po niej pierwsze nagrody. Za wspaniale wykonane kulinarne zadanie dzieci otrzymały Certyfikat Przedszkolnego Szefa Kuchni wraz ze swoim pierwszym kuchennym gadżetem- łyżką warzechą, która to ma im służyć do dalszych kuchennych rewolucji.

Król Zielonej Nocy nie poprzestał na tym zadaniu- kolejne miało okazać się dużo trudniejsze- dzieci miały wykazać  się  zdobytą wiedzą na temat Polski. Wiedzę tę zdobywały w trakcie realizacji innowacji pedagogicznej pt. "Regionalne podwórko- czyli międzyprzedszkolny spacer po Polsce", którą prowadziła Pani Danusia. Dzieci poznawały kolejne części Polski, zabytki, kulturę , ciekawostki i legendy związane z poszczególnymi regionami. Z zadaniem tym, chociaż było trudne, dzieci poradziły sobie perfekcyjnie- niczym w teleturnieju "Jeden z dziesięciu". W nagrodę otrzymały pamiątkowe Certyfikaty Przedszkolaka Polaka, oraz książki z polskimi legendami.

Po tak wyczerpujących zadaniach sałatka owocowa samodzielnie wykonana, z bitą śmietaną - smakowała wyśmienicie.

Następnie Król Zielonej Nocy zaprosił dzieci do szalonej zabawy- dyskoteki- piżama party- wzięli w niej udział najbardziej wytrwali, reszta zmęczonych przedszkolaków udała się na salę Starszaków, która to zamieniła się w wielką sypialnię. Tam na przygotowanych materacach ułożyli się do snu. Oglądając bajkę "Kraina Lodu" powolutku odpływali w sennych marzeniach. Noc przespali spokojnie pod czujnym okiem Pań oraz Króla Zielonej Nocy.

Pierwsze ranne ptaszki wybudziły się po godzinie piątej, reszta smacznie spała. Gdy już wszyscy wybudzili się nastał czas na poranną toaletę. Kolejno- pakowanie piżam, śniadanie, a po nim kolejne zadania Króla Zielonej Nocy- zadania na odwagę. Przygotowując te zadania Król wykazał się ogromną pomysłowością. W sześciu pudełkach przygotował rzeczy, które miały wykazać, czy starszaki są odważne. I tak, korzystając tylko ze zmysłu dotyku mieli dotknąć :jęzor potwora, oczu potwora, glist, kości Smerfetki, zdechłego nietoperza oraz skosztować robaczków. I tym razem dzieci wykazały się wielką odwagą- wszyscy podjęli próby wykonania tych zadań i oczywiście wykonali je! Oczywiście okazało się, że język potwora to mokra skarpeta, oczy potwora to ziemniaki, kości Smerfetki to kawałki patyków, a zeschły nietoperz to skórka z banana; glisty natomiast to ugotowany makaron, a robaczki to kwaśne aczkolwiek pyszne żelki.

W nagrodę za wykazanie się nadzwyczajną odwagą, za cudownie spędzoną zieloną noc dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające ich udział w tej najbardziej szalonej nocy!

Godzina 8:30 pojawili się pierwsi stęsknieni rodzice- zielona noc dobiegła końca; pozostaną pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i te zdjęcia, które sprawią, że nie zapomnicie tych cudownych chwil spędzonych w przedszkolu!