Przedszkole Samorządowe
w Śledziejowicach

×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów marzanka oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Powitanie Wiosny 2016r

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów marzanka oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

 

 "Dziś zimę wypędzimy ,a wiosnę zaprosimy!"

Coraz częściej spoglądaliśmy w niebo i z tęsknotą oczekiwaliśmy na przyjście wiosny. Chociaż marzec, i w tym roku niestety ,nie jest mniej kapryśny, to my z nadzieją przygotowywaliśmy się ,najlepiej jak potrafimy, do spotkania z wiosną.Tuż przed godziną 10:00 byliśmy gotowi,przebrani i rozpoczęliśmywspólną zabawę.

 Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Wyszliśmy do ogrodu na przedszkolne patio ( nie padało ale zimno!). 

Po powitaniu i ustaleniu celu spotkania"Witamy, witamy, wiosny szukamy" z uwagą rozglądaliśmy się za Marzanną , której ,jak nam w liście napisała pani Wiosna, boi się i nie może do nas przyjść. 

Wypatrzyliśmy  zimową pannę ,poznaliśmy zwyczaj pożegnania zimy:  "... gdy ziemia tajała, gdy spływały lody srogą zimę Marzannę wrzucali do wody. Stąd się bierze początek panowie i panny piękny zwyczaj ludowy topienia Marzanny" . 

Grupa średniaków ,w barwnym pochodzie, zainscenizowała"Pożegnanie Marzanny", wrzuciliśmy  kukłę do ogniska i spaliliśmy wydając przy tym gromkie okrzyki. Oto niektóre z nich: "Słomiana panno daj miejsce wiośnie zmykaj gdzie pieprz rośnie! " ,"Dość mamy zimy dziś ją spalimy!", "Zgiń przepadnij zimo i nie wracaj do nas na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona".Od razu zrobiło sie bezpieczniej. 

Wróciliśmy do przedszkola z nadzieją na zmiany . Na środku sali stała piękna pani Wiosna z gaikiem- maikiem.Powitaliśmy ją,słowami:"Witaj wiosno, witaj miła pięknie nam się wystroiłaś. Cześć wiosenko stań tu z nami teraz my ci zaśpiewamy".

 Grupa starszaków zaprezentowała zabawę z elementami tańca do piosenki pt."Gaiczek zielony" a następnie kolejno wszystkie trzy grupy zaśpiewły przygotowane piosenki.Na zakończenie tej części zabawy wszyscy zatańczyliśmy dookoła pani Wiosny.

Gaik- maik zajął miejsce w przedszkolnym korytarzu bo"taka jest wiosny wola by gaik zanieść do przedszkola. Tam patrząc na niego radośnie wszystkie dzieci będą pamiętać o wiośnie"

Kolejnym etapem był przemarsz barwnego korowodu ulicą wsi z gaikiem- maikiem na czele.Przedszkolna orkiestra grała na instrumentach perkusyjnych, dzieci śpiewały piosenki o wiośnie i wznosiły radosne okrzyki.

Czy podobało się wiośnie nasze powitanie? Czy skutecznie wypędziliśmy zimę? Jesteśmy przekonani że tak. Od tej chwili mamy oczy i uszy szeroko otwarte i obserwujemy jak się u nas rozgości na dobre. Bo kiedy "Wiosna, wiosna już na dworze fajnie jest o każdej porze. Nie chce, nie chce się do domu wracać!!!"

{gallery}marzanka{/gallery}

{gallery}marzankaa{/gallery}